Syllabus

 

Nazwa przedmiotu:     WPROWADZENIE DO MAKROEKONOMII
I POLITYKI GOSPODARCZEJ

Prowadzący:                                      prof.dr hab. Witold M.Orłowski

Forma zajęć:                                    wykład 15 godz. (co 2 tygodnie 2 godz.)

Język:                                                 polski

Maksymalna ilość studentów:            120

Wstępne wymagania w stosunku do studentów:       brak

Sposób i warunki zaliczenia przedmiotu:                   egzamin pisemny

 

Cele zajęć:

Celem wykładu jest danie studentom ogólnej orientacji na temat funkcjonowania gospodarki rynkowej, oraz zasadniczych wyzwań i dylematów stojących przed polityką gospodarczą.  Wykład systematyzuje podstawowe pojęcia z zakresu makroekonomii, wyjaśnia podstawowe mechanizmy występujące w gospodarce, pokazuje różnice między teoriami ekonomicznymi.

 

Literatura przedmiotu:

Begg D., S.Fischer, R.Dornbusch, Ekonomia, PWE, Warszawa 1993

Kamerschen D.R., R.B.MacKenzie, C.Nardelli, Ekonomia, Fundacja gospodarcza NSZZ Solidarność, Gdańsk 1993

 

 

Szczegółowe treści przedmiotu:

ZAGADNIENIA WPROWADZAJĄCE, PODSTAWY TEORII RYNKU, TEORII WYBORU KONSUMENTA: Wprowadzenie do gospodarki i ekonomii.  Systemy gospodarcze.  Sektor publiczny, rola w gospodarce.  Popyt, podaż i rynek.  Zachowanie konsumenta i producenta.  Funkcjonowanie rynku.  Narzędzia analizy ekonomicznej: analiza szeregów czasowych i prób przekrojowych, wielkości nominalne i realne, modele ekonomiczne. 

 

STRUKTURA RYNKU, DOCHÓD NARODOWY: Konkurencja doskonała i monopol.  Struktura rynków i konkurencja niedoskonała.  Rynki czynników produkcji.  Ryzyko w działalności gospodarczej, dochodowość aktywów.  Równowaga cząstkowa i ogólna.  Rachunek dochodu narodowego, popyt i podaż; determinanty.  Wzrost gospodarczy i wahania cykliczne.  Rozwój gospodarczy w Polsce i na świecie, 1950-2004.  Anomalie wzrostu gospodarczego.

 

POLITYKA PIENIĘŻNA I FISKALNA: Pieniądz i system bankowy.  Podaż pieniądza, popyt na pieniądz.  Rynek pieniądza i stopa procentowa.  Bank centralny i polityka pieniężna.  Podatki, deficyt fiskalny, dług publiczny i polityka fiskalna.  Inflacja.  Rynek pracy i bezrobocie. 

 

POLITYKA GOSPODARCZA WE WSPÓŁCZESNYCH WIODĄCYCH TEORIACH EKONOMICZNYCH:  Współczesne wiodące teorie ekonomiczne.  Polityka fiskalna i pieniężna w gospodarce zamkniętej: interpretacja keynesowska.  Polityka fiskalna i pieniężna w gospodarce zamkniętej: interpretacja monetarystyczna. 

 

GOSPODARKA OTWARTA.  Kurs walutowy nominalny i realny.  Polityka kursowa.  Bilans płatniczy.  Makroekonomia gospodarki otwartej.  Przepływy kapitałowe i kryzysy walutowe.